MOTOSİKLET EĞİTİMİ

Motosiklet testinin süresi 35 dakikadır ve üç bölümden oluşur. İlk beş dakikalık bölümde, motosikletin ön bilgisi sorulacaktır.

Lastiklerde yeterli hava olup olmadığını ayakla veya gözle kontrol etmek
Akünün nerede olduğunu gösterecektir.
Yaklaşan tehlikeyi belirlemek için yağ göstergesini gösterecek.
Hararet göstergesini (varsa) göstererek tehlike durumunu belirleyecektir.
Benzin göstergesinin nerede olduğunu gösterecektir.
Kısa veya uzun far veya korna kumandalarını gösterecektir.
Sinyal lambalarını çalıştırmak için sinyal kumandalarını gösterecektir.
Arka veya ön freni gösterecektir.
Otomatik vitesli araçlar hariç, debriyaj gösterecek veya gaz gösterecek.
Otomatik vitesli araçlar hariç, vitesi gösterecek ve aracın kaç vitesli olduğunu bilecek.
Aracı çalıştırıp durduracak.
Aracı orta sehpa veya yan ayak üzerinde sabitleyecek.

 
Akan trafiğe çıkmadan önce dubalar arası geçiş (slalom), sekiz çizme, yirmi metre sarı çizgiden geçiş, otuz metre hızlanma ve frenleme alanı, engelden kaçma ve ani fren uygulaması vardır. Bu bölümde, kalkışta iki kez durdurma, motordan düşme, dubalara çarpma veya kontrolü sağlayamama gibi durumlar meydana gelmezse, üçüncü bölüme geçilir ve akan trafiğe çıkılır.

MOTOSİKLET SINAV YERİ

Direksiyon sınav alanı konumu , hocalarımızın iletişim bilgileri ve daha fazlası için butona tıklayın. Özel direksiyon dersi alanlar şehir içinde yada bu güzergahta direksiyon eğitimlerini alabilirler . Ankara Motosiklet Eğitimi Bölgesi ve Motorsiklet Kursu 

Derslere Katılın

Çalışıyor olabilirsiniz ya da yoğun olabilirsiniz. Herhangi bir nedenle derslerimize katılmalısınız. Profesyonel motor hocalarımız, doğru sürüş tekniklerini öğretecektir. Ehliyet Sınavı çok zor olmasa da hata yapmak mümkün değildi. Sınavda sorulacak soruları iyi bilmelisiniz ve küçük hatalar bile yapmamalısınız. Milli Eğitim Bakanlığı Çelik Sürücü Kursu ile işbirliği yapıyor. Milli Eğitim Bakanlığı bu sınavı düzenler ve sınavı geçip geçmediğini belirler.

Sınav sizi heyecanlandırabilir. Çelik Sürücü Kursu öğrencileri oldukça başarılı. Yine de bu sınavdan başarısız olursanız Dünya son değildir. Bu, yeterince çalışmadığınız ya da derslere katılmadığınız anlamına gelir.

Motosiklet Direksiyon Eğitimi
Motosiklet Direksiyon Eğitimi

Havaya Uygun Giyinin 

Sınav alanına giderken yaz aylarında şapka ve kış aylarında kalın kıyafetler giymelisiniz. Sınav alanı yakın olsa da, hukuk kursumuz çok uzak değil! yalnızca on beş dakikalık bir yürüme mesafesindedir. Ankara'nın sert havasına uymak için havaya uygun giyinmelisiniz.

Tek Amacınız Ehliyeti Almak Olmasın

Burada amacınız sadece ehliyetimi alıyım demek olmamalı . Hayatınız ve başkalarının hayatları size bağlı olabilir . Başkasının bir gününü sinirli bir davranışla , bir hakaretle mahvedebilirsiniz . Bunun olmasına izin vermemelisiniz . Kuralları iyi dinlemeli ve uygulamasınız . İleri sürüş eğitimlerimizde bile kaskını takmak istemeyen , dirsekliğini takmak istemeyen öğrenciler olabiliyor . Daha yeni olmasına rağmen hızlı sürmek isteyenler olabiliyor . Çelik Sürücü Kursu’ndan mezun olacak bütün öğrencilerimizin çevresine ve kendisine örnek birisi olmasını istiyoruz . Teknolojinin bu hale geldiğini noktada sizler , teknoloji iyi kullanabilirseniz sizleri vezir eder . Eğer yanlış kullanırsanız rezil eder . Bu kadar klasik bir atasözüyle kapatmak istemezdim . Sadece demek istediğim şey , kask , kurallar ve saygı 🙂 Lütfen çoçuklar hayata biraz yavaştan alalım . 

Motorsiklet Kursu
Motorsiklet Kursu

Related Posts

Comments (3)

Yorum Bırakın

Your email address will not be published.*